Sökresultat för: ”

auktionskataloger säljes

Tidigare utannonserade

En otroligt vacker och ovanlig original Rolex Oyster Veriflat Chronometer i 18K guld från ca 1960. Manuellt urverk Caliber 1000. Plexiglas. Separat sekundvisare. Originalspänne i 18k guld. 34 mm. Uret har fått ett nytt Kaufmann krokodilarmband. Uret går bra och exakt. Originalbox medföljer samt värderingsintyg från Kaplans. Dessutom medföljer kvitto samt auktionskatalog från 1997 då uret såldes på Stockholms auktionskammare. Ett riktigt samlarobjekt. Finns i färre exemplar än många av de ovanligaste Daytonamodellerna. Byten (med pengar åt något håll) kan vara intressant. Hör av dig om du har någon kul Rolex, Audemars Piguet, Hublot, IWC, Jaeger, Omega etc.
Natur och kultur, Stockholm. | 1986 | Förlagsband, skyddsomslag. I utmärkt skick. | 443 s. :ill. (vissa i färg), tab. ;24 cm | 91-27-01633-1 | | Språk: Svenska --- Mer info: Detta lexikon tar upp alla termer man kan möta i auktionskataloger och speciallitteratur, förklarar och sätter in dem i deras stilhistoriska sammanhang. Här finns alla viktiga epoker och perioder beskrivna, betydande hantverkare, konstnärer och formgivare presenterade, liksom keramikfabriker, glasbruk, verkstäder och textilmanufakturer. | LEVERANS: Denna bok kan vi skicka från oss inom 1-2 vardagar.
Kolbe & Fanning LLC Numismatic Boksellers, Gahanna, OH., 2010. Auction Sale One Hundred Seventeen. 16 s. Klammerhäftad. 28 x 21,5 cm. Vikt 76 g. Nyskick. Språk engelska * * * Auktionskatalog över äldre och rara böcker ur Anders Frösells numismatiska bibliotek omfattande 48 poster. Denna anbudsauktion stängde den 12 september 2010. Huvuddelen av Frösells numismatiska bibliotek såldes av Myntauktioner i Sverige AB (Auktion 3, Bibliotek Frösell) den 11 september 2010, men försäljningen av den äldre avdelningen med ett mer internationellt intresse ombesörjdes av Kolbe och Fanning i USA. Ett viktigt komplement till huvudkatalogen för en fullständig bild av det Frösellska biblioteket.
Natur och Kultur. Ny utgåva uppl. 2000. 443 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband ("kartonerad"). Kort gåvotext inskriven i början av boken. Gott skick. "Illustrerat antiklexikon": möbler och textilier, guld och silver, keramik och glas, brons och mässing, tenn och koppar - alla slags föremål från praktpjäser och smycken till enklaste träredskap. Det omspänner hela stilhistorien från 1500-talets renässans fram till 1940-talet, 450 års konstindustrihistoria i sakkunnig text och mängder av bilder. Boken tar upp alla termer man kan möta i auktionskataloger och speciallitteratur, förklarar och sätter in dem i deras stilhistoriska sammanhang. Här finns alla viktiga epoker och perioder beskrivna, betydande hantverkare, konstnärer och formgivare presenterade, liksom keramikfabriker, glasbruk, verkstäder och textilmanufakturer.
NoK 2000, nu, utökad och aktualiserad upplaga. 443 s. Inbunden i dekorerat pappband med kapitäl och i mycket gott skick. Överdådigt rikt, vackert, instruktivt och detaljrikt illustrerad i färg och sv/v. Vikt 1154 g. Format 18 x 24 x 3 cm. Porto 70:- (rabatterat, istf 72 + 12:-, viktklass -2,0 kg + skrymmandetillägg). Författaren är välkänd kulturskribent i DN och en välkänd auktoritet när det gäller antikviteter. Boken innehåller 4500 uppslagsord och tar upp alla termer man kan möta i auktionskataloger och speciallitteratur.