Sökresultat för: ”

auktionsfirma england säljes

Tidigare utannonserade

Holophane 6640 Endural säljes. Lampan, tillverkad 1971, härstammar från England och var en av Holophanes tidiga prismpack-lampor. Kroppens yttre material är i borstad aluminium, medan det inre materialet är ett tjockt prismat enduralglas som ger jämn spridning utan bländning. Lampan är i originalutförande tänkt att användas med 400W, men har konverterats till normal lampfattning. Diameter: ~56 cm Höjd: ~55 cm Vikt: ~9 kg Priset avser en(1) lampa, kan även säljas i par. Som prisreferens såldes nyligen ett par (2 st) hos Christie's auktionsfirma i London för 1750£.
Fantastiska krukor i toppskick, inga flisor ur men en svag minimal krackelering i godset efter normalt åldrande. Troligen tidigt 1900-tal, båda märkta med Nr 111. De är antagligen tillverkade i england eller tyskland. De är värderade hos känd auktionsfirma (får ej nämna deras namn i dessa sammanhang). Storleken är höjd 18, maxbredd 31 och öppning 20 cm. Köpte dom för ca 30 år sedan på en auktion, då bodde jag i en paradlägenhet med djupa fönsterbänkar. Nu på bondgården passar de inte så bra. Säljs endast parvis för 3.000 kr.
Tillverkad i slutet av 1800-talet i stenmassa. I bra skick med tanke på åldern där väder och vind gett den en fin patina. Höjd 65 cm. Vikt uppskattningsvis 40 kg. Finns ett fåtal motsvarande på auktionsfirmor i U.S.A och England men då till ett betydligt högre pris. Kontakta mig gärna om du har frågor eller vill ha fler bilder